+48 502 081 698

Blog informatyczny

1

wrz, 2016

Laptop do grafiki i obróbki zdjęć

Autor: optimus | Tagi: laptop do corel, laptop do grafiki, laptop do obróbki zdjęć, laptop do photoshop, szybki laptop graficzny, tani laptop do obróbki zdjęć

Laptop do grafiki dostępny dla każdego

Rozwój technologii sprawia, że to, co jeszcze kilka lat temu wydawało nam się nieosiągalne, dziś jest dla nas całkiem oczywiste. Nie inaczej jest z komputerową obróbką grafiki. Kiedyś zajmowali się tym wyłącznie specjaliści, dziś, co prawda w ograniczonym zakresie, może robić to praktycznie każdy użytkownik komputera. Programy graficzne są dziś szeroko dostępne i możemy próbować uruchomić je praktycznie na każdym komputerze. Jeśli jednak zależy nam na w miarę komfortowej i płynnej pracy, musimy zainwestować w lepszy sprzęt.

Komputer za około 3 000 zł powinien już sobie dobrze poradzić z wieloma programami, przy czym oczywiście im lepszy sprzęt będziemy posiadali, tym wygodniej będzie nam się nad obróbką graficzną pracowało. Tym, co umożliwia obróbkę graficzną i decyduje o jej jakości jest program do obróbki. Oprogramowanie to generalnie podzielić możemy na trzy główne grupy wyróżnione ze względu na sposób tworzenia obrazu:

  • programy do grafiki bitmapowej, bądź rastrowej, czyli dwuwymiarowej, w której obrazy złożone są z pojedynczych pikseli;
  • programy do grafiki wektorowej, w której obiekty złożone są z linii, łuków, czy wielokątów – elementów ogólnie zwanych prymitywami;
  • programy do grafiki 3D, które pozwalają na tworzenie trójwymiarowych obiektów.

Najlepszy program graficzny

Najpopularniejszym programem służącym do obróbki rastrowej jest Adobe Photoshop. Większość użytkowników wykorzystuje go głównie do udoskonalania zdjęć, jednak miłośnicy obróbki graficznej wiedzą, że oferuje on znacznie więcej możliwości. Pozwala m.in. tworzyć grafikę do stron www. Niestety program ten jest płatny, a jego cena jest różna w zależności od liczby dostępnych funkcji. Osoby, które chciałyby pracować na oprogramowaniu darmowym powinny zainteresować się np. programami GIMP i Chasyd Draw IES. Co prawda nie zaoferują nam one takiej gamy funkcjonalności, jak Photoshop, jednak mniej wybrednym użytkownikom powinny bez problemu wystarczyć.

CorelDraw i Adobe Ilustrator

Wśród oprogramowania do obróbki grafiki wektorowej na pierwsze miejsce wysuwają się CorelDraw oraz Adobe Ilustrator. Oba programy są płatne, jednak gwarantują wysoki komfort pracy przy projektowaniu choćby materiałów reklamowych, nadruków na koszulki, wizytówek, czy okładek magazynów i czasopism. Darmowym programem do obróbki grafiki wektorowej jest np. Inkscape, jednak, jak wszystkie programy darmowe, dysponuje on dość ograniczoną gamą funkcjonalności (grupowanie i przekształcanie obrazów, filtry przezroczystości, modelowanie z wykorzystaniem tekstu, czy figur).

Coraz popularniejsza grafika 3D

Również doczekała się już szeregu programów do projektowania i edycji. Znaleźć wśród nich można oprogramowanie płatne, jak AIDA, czy 3Ds Max, ale również bezpłatne (szczególnie popularny jest tu Bender z nieco słabo czytelnym interfejsem, jednak dużą liczbą dostępnych opcji). Programy do obróbki grafiki 3D pozwalają na tworzenie animacji (również z wykorzystaniem dźwięków), renderowanie, tworzenie efektów specjalnych. Wykorzystywane są choćby do tworzenia modeli do gier 3D, czy filmów animowanych. Zaletą praktycznie wszystkich płatnych programów do obróbki graficznej jest fakt, że oferują one darmowe wersje próbne (zwykle na 30 dni), które pozwalają na zapoznanie się z funkcjami i ocenienie, czy dane oprogramowanie spełnia nasze oczekiwania. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego programu warto skorzystać z tej opcji i upewnić się, że obróbka graficzna jest tym, co chcemy robić i chcemy to robić właśnie przy wykorzystaniu tego programu.